Období Džómon a Jajoi

8. srpna 2010 v 14:10 | Shouhei |  Japonsko Historie

Období Džómon (10 000 př.n.l.-300 př.n.l.)

První lidé přicházeli na Japonské ostrovy už 30 000 let př.n.l.  přes pevninské mosty, které během ledových dob spojovaly Japonsko. Japonsko bylo konečnou stanicí migračních vln, které přicházeli především z Polynesie, Číny a tunder severovýchodní Asie. Nicméně je možné, že přicházeli s Koreje nebo tichomoří, ale odkud převážně přicházeli, nevíme. První kultura začala vznikat 10 000 let př.n.l. a nazývá se Džómon. Tato kultura po sobě zanechala především keramiku s typickými otisky šňůr. Džómon v překladu znamená Kultura provazcového vzoru. Japonská keramika stará až 14 500 let př.n.l. patří k nejstarším na světě. Kromě keramiky z té doby známe sošky zvané Dogú. Tyto sošky zobrazovali převážně těhotné ženské postavy. Sošek i keramiky z té doby se v Japonsku našlo velké množství a to hlavně ve východních částech Japonska. Zhruba 5 000-3 000 př.n.l se začali obyvatelé usazovat v malých osadách. Dožívali se poměrně nízkého věku a pohřbívali své mrtvé do keramických nádob. Mezi lety 800-300 př.n.l. se obyvatelé už měli jednotné rysy. Trvalo několik tisíc let, než přešli japonci ze sběru, lovu a rybolovu k zemědělství. Zhruba 3 000 let př.n.l. se objevili první náznaky pokusů o pěstování obilovin. Z Koreje se dostala do Japonska rýže. O cíleném pěstování můžeme mluvit až od 1 000 let př.n.l, kdy v oblastech Kjúšu se rýže pěstovala dokonce na zavlažovacích políčkách. V Japonsku nebyli vhodné plodiny ke kultivaci a ani domestikovaná zvířata. Nejlépe se ujala v Japonsku rýže. V letech 660 př.n.l na trůn státu Jamato zvolen první císař Džimmu a tím započali dějiny Japonska. Podle kroniky Kodžiki byl vnukem bohyně Amaterasu (Slunce), hlavního japonského božstva.


Období Jajoi (300 př.n.l.-250 n.l)

Období Jajoi dostalo název podle místa prvního nálezu nového typu keramiky v Tokiu. Keramika sice zaostávala zdobností, ale značně ji překonala technikou výroby a využitím. Používá se už hrnčířský kruh a vyšší teplota výpalu. Jajoiské období trvalo 600 let až do konce 3. století našeho letopočtu. Hlavním znakem období není keramika, ale zemědělství.  V té době přinesli imigranti z Koreje pěstování rýže a techniku zpracování kovů. Japonsko tak rázem skočilo z neolitu do doby železné, protože bronz a železo přišlo do Japonska současně. Migranti nebyli moc početní k původnímu obyvatelstvu, ale nové věci rychle obyvatelé Japonska převzali. Způsob pěstování rýže spočíval na technice zavlažovaných rýžovištích. Tato technika vyžadovala mnohé znalosti a díky příchodu tohoto druhu zemědělství obyvatelé Japonska začali přecházet k životu na stálém místě. Díky možnosti zůstávat na jednom místě vznikala větší potřeba vytváření majetku, vznikali zřetelné společenské třídy. Značně se urychlil sociální vývoj. Sklizeň úrody nutila obyvatele budovat sýpky se zvýšenou podlahou a palisády kolem osad. Pěstování rýže vyžadovalo kolektivní práci, proto vznikali mnohem větší osady. Lidé začali žít v dřevěných a kamených chatách.
Příchod železa a bronzu do Japonska přinesl první kovové nástroje, zbraně a rituální kovové předměty. Známé jsou například zvonce Dótaku, kterých se našla řada, ale jejich účel není znám. Do Japonska přišla také technika zpracovávání látek z vláken lnu nebo moruše. Látky nahradily dosud používané kožešiny.


Závěrem: Období Džómon a Jaoji zachycují první osidlování Japosnkých ostrovů, první keramiku, zemědělství, zpracovávání kovů a utváření společnosti. Po jejím pochopení se můžeme posunout dál k období státu Jamato

Použité zdroje: 1.) Kniha Stručná historie států: Japonsko od Davida Labuse, 2.) Wikepedie-Dějiny Japonska , 3.) Japonsko.asiat.cz , 4.) www.japonsko.info

S pozdravem Shouhei san


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KoujiHo KoujiHo | Web | 8. srpna 2010 v 14:31 | Reagovat

Jej zdravím tě... máš zajímavý článek. A moc se mi líbí ty obrázky... Jinak pěknej blog.

2 Maki Maki | 22. května 2011 v 21:04 | Reagovat

mas tam chybu - Džinmu nebyl vnukiem Amaterasu - jejim vnukem byl Ninigi, ktery byl jako prvni z potomku bohu, co sestoupil na zem. Vnuk Ninigiho je Dzinmu. A toto vse je bajne - dej kroniky Kodziki byl predavan ustni tradici az do roku 712 kdy byla dopsana. (samotny Dzinmu mel podle tohoto spisu mit pres 200 let)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama