Studio Ghibli

21. srpna 2010 v 16:49 | Shouhei |  Studio Ghibli

Studio GhibliStudio Ghibli je japonské animátorské studio. Jméno vzniklo na základě jména sirocco (středozemní vítr), které používali Italové pro jejich saharské průzkumné letouny používané za druhé světové války. Nápad spočíval v tom, že studio zavane nový vítr do japonského animovaného průmyslu. Je nutné připomenout, že Hyao Miyazaki je velkým obdivovatelem letadel, právě to vedlo pravděpodobně k vybrání jména po italském letounu.  Jako logo pro studio Ghibli se ujala postava Totoro z Miyazakiho filmu My Neighbor Totoro.


Začátky studia Ghibli začínají při vytváření filmu Nausica of the Valley of the Wind. Film vznikl na základě stejnojmenné mangy od Miyazakiho, který při práci na filmu potkal Toshio Suzukiho člena produkčního týmu. Miyazaki vydal film pod studiem Toei. Po jeho dokončení zaznamenal film velký úspěch. Miyazaki se rozhodl pracovat na dalších filmech nezávisle a po svém. Z toho důvodu zakládá v červnu roku 1985 studio Ghibli. Spolu s ním zakládají Studio jeho přítel a spolupracovník režisér Isao Takahata a jako producent Toshio Suzuki. Tito tři pánové stojí za založením studia Ghibli i jeho dnešní slávou a věhlasem.
Filmy od Ghibli se stali velice populárními v Japonsku a některé z nich jsou známé i po celém světě. Pro licencování svých filmů v cizině zastává Ghibli politiku žádných úprav na jejich filmech. Tato politika je výsledkem předělání Miyazakiho filmu Nausica, který americká společnost sestříhala a vytvořila z něj úplně jiné dílo. Filmy od Ghibli obdržely řadu cen. Například Anime Grand Prix award získaly filmy Castle in the Sky, My Neighbor Totoro a Kiki´s Delivery Service. V roce 2002 obdržel Miyazakiho film Spirited Away Oscara za nejlepší animovaný počin. V říjnu roku 2001 zakládá Gihibli vlastní muzeum v Tokyu věnující se právě jeho tvorbě. Nejznámější filmy studia Ghilbi mají na svědomí Hayao Miyazaki a Isao Takahata, ale pod Ghibli vyšlo ještě několik dalších skvělých filmů. Dva filmy pod Ghibli dokonce vydal Miyazakiho syn Goro Miyazaki. V Japonsku jsou známé prakticky všechny filmy studia Ghibli a ve světě jsou především známé filmy Princezna Mononoke a Spirited Away.

Filmy Studia Ghibli:

Filmy od Hayao Miyazako
- Nausicaa od the Valley of the Wind (1984)
- Castle in the Sky (1986)
- My Neighbour Totoro (1988)
- Kiki Delivery Service (1989)
- Porco Rosso (1992)
- Princess Mononoke (1997)
- Spirited Away (2001)
- Howl Moving Castle (2004)
- Ponyo (2008)

Filmy od Isao Takahata
- Grave of the Fireflies (1988)
- Only Yesterday (1991)
- Pom Poko (1994)
- My Neighbours the Yamadas (1999)
- The Tale of the bamboo Cutter (připravuje se)

Další filmy studia Ghibli
- Ocean Waves (Tomomi Mochizuki 1993)
- Whisper of the (Heart Yoshifumi Kondo 1995)
- The Cat Returns (Hiroyuki Mirita 2002)
- Tales of Earthsea (Goro Miyazaki 2006)
- Iblard Time (Goro Miyazaki 2010)
- The Borrower Arrietty (Hiromasa Yonebayashi 2010)

Kromě filmů vytvořilo studio Ghibli i několik televizních spotů a krátkých děl. Za zmínku stojí například klip On Your Mark, vytvořený pro pěvecké duo Chage a Aska, režírovaný Miyazakim.

Studio Ghibli neuvěřitelně obohatilo japonskou animovanou scénu a přispělo k větší známosti této tvorby ve světě. Jejich filmy se vždy vyznačují kvalitou jak po grafické stránce, tak po stránce příběhu. Není náhodou, že je Ghibli přirovnáváno k japonskému Walt Disney. Doufejme, že se můžeme těšit na řadu dalších skvělých filmů pod taktovkou tohoto studia.

Doporučuju mé články:Hayao Miyazaki a Isao Takahata

S pozdravem Shouhei san
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yominis Yominis | Web | 21. srpna 2010 v 17:00 | Reagovat

Jj, filmy od Gibli podle mě patří k tomu nejlepšímu, co v anime vzniklo. Skoro všechny jejich díla jsou prakticky legendy :-)

2 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 28. srpna 2010 v 16:30 | Reagovat

Je to zvláštní. Většinu filmů Ghibli znám, ale neznala jsem samotné studio.

3 Mizakoe Mizakoe | Web | 16. června 2011 v 12:32 | Reagovat

The Borrower Arrietty ? hej něco novýho =oD to ještě neznám... nemáte náhodou tip kde se to dá sehnat? případně kde se dají sehnat české titulky? =oD hezky prosím, smutně koukám

4 SergiooK SergiooK | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:36 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama