Listopad 2010

Geraldova hra - Stephen King

7. listopadu 2010 v 14:46 | Shouhei |  Literatura
Geraldova hra - Stephen King
Autor: Stephen King (1947)
Počet stran: 316
Nakladatelství: Melantrich
Přeložila:  Buška Bryndová
Vyšlo v roce: 1992
Vyšlo v ČR: 1996


Název by měl podle mě spíše být Hra Jess Burlingamové o sebe samou. King nám zde ukazuje něco pro silnější žaludky a tím, čím si prošla Jess by nikdo z nás nechtěl procházet. King opravdu velice detailně líčí všechny nechutné věci dějící se trpící spoutané Jess. Ovšem nečekejte nějaké známé klišé, kde někdo někoho mučí. Naopak dá se říct, že celých 316 stran trávíme pouze s Jess přivázané k posteli, díky tomu skvělému nápadu jejího obtloustlého manžela Geralda. Nechci vám moc prozrazovat příběh, ale jedno je jisté po celou dobu bude Jess přivázaná k posteli bojující se svým vlastním podvědomím a hlasy, které si do hlavy za svůj dosavadní život dokázala nashromáždit. Opravdu do její hlavy uvidíte přímo skrz na skrz a její fyzické stavy vám King barvitě vylíčí. 

Většina lidí by očekávala, že příběh o ženě blábolící k sobě samé a zmítající se v křečích bude velmi nudný, pokud je opravdu celý příběh připoutaná k posteli. Nicméně King je mistr a dokáže udělat strašidelným i pouhý odlesk měsíčního světla na podlaze. I zde se setkáme s pár strašáky, ať už reálnými nebo těmi z dětství. Asi těžko se dá zapomenout po přečtení na nahou holčičku, která má na těle napsáno tatínkova holčička peprmintovou rtěnkou, na psa trhajícího ret obtloustlého právníka, na marné pokusy vysvobození se a především na postavu vesmírného kovboje, která ve vás probudí skutečnou hrůzu. 

Závěr: Geraldova hra je doslova příběh o ženě, která si ve svých necelých čtyřiceti letech prošla očistcem zaživa. Není zrovna něco, co čtete pravidelně, ale rozhodně to stojí za přečtení. Leckdo by mohl zjistit, že není vše tak nemožné, jak se zdá. Jess přeci jenom dokázala nemožné a to teda jo.

S pozdravem Shouhei san